wybierz językWybierz język
STRONA GŁÓWNA
Wiadomość archiwalna

Apel Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców

Apel Sztabu Pomorskich Przedsiębiorców
Wiadomość archiwalna
Poniższa wiadomosć znajduje się w archiwum. Informacje w niej zawarte mogą być już nieaktualne.

Gdańsk, 16 marca 2021 roku

APEL SZTABU POMORSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW

Mija rok pandemii COVID-19. Nasz region, nasza społeczność, pracownicy pomorskich firm, przedsiębiorcy – wszyscy odczuliśmy ten rok dotkliwie. Niepewność, utrata miejsc pracy, spadek przychodów. Na horyzoncie dalsze ograniczenia. Żyjemy w rytmie lockdown i odreagowania ograniczeń. Gdy spada liczba zachorowań, gdy otwierane są firmy, obserwujemy jak szybko zapominamy o bezpieczeństwie i dystansie. Zapominamy o słabszych i dbałości o siebie nawzajem. I płacimy za to kolejnymi stratami.

Każda fala pandemii, która powraca – osłabia nasze firmy. Chorują i umierają członkowie naszej społeczności: od początku pandemii w naszym województwie zachorowało ponad 130 tysięcy osób, zmarło blisko 3 tysiące osób. W 2020 roku w stosunku do roku 2019, o 64 % wzrosła liczba upadłości konsumenckich, zaś liczba restrukturyzacji i upadłości jest łącznie wyższa o 32% - a to z pewnością nie jest ich koniec.

Apelujemy do przedsiębiorców, pracowników i całej lokalnej społeczności o czas samodyscypliny i konsekwencji. Musimy chronić nasze firmy, pracowników i sąsiadów. Jeżeli nie chcemy kolejnej fali i kolejnych lockdownów bądźmy w naszych działaniach oraz codziennym funkcjonowaniu świadomi oraz rozważni. Pamiętajmy o fundamentalnych zasadach:

 

Przedsiębiorcy i pracodawcy, ale też i pracownicy muszą zdecydowanie wspólnie zadbać o to, aby przedsiębiorstwa, czyli miejsca pracy, nie stały się ogniskami kolejnych zakażeń. Pracownicy muszą być chronieni w najwyższym stopniu przed ryzykiem zarażenia się. Ciągłość procesów gospodarczych powinna być odpowiednio zabezpieczona pod względem epidemiologicznym.

Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na otwieranie gospodarki, na zmniejszanie restrykcji tych sanitarnych, jak i społecznych, na przywrócenie do pełnego funkcjonowania sfery usług publicznych. Pragniemy powrotu do tzw. „normalności”. Jednak aktualnie ochronną tarczą jaką można zastosować jest wprowadzenie wysokiego poziomu świadomości zarówno u przedsiębiorców jak i pracowników zatrudnionych w naszych firmach. Musimy zachować dyscyplinę oraz zadbać o bezwzględne przestrzeganie zasad i obostrzeń, jakie wynikają ze stanu epidemicznego.

Pamiętajmy, to od naszej rozważnej postawy oraz odpowiedzialnych działań zależy nasza wspólna, zdrowa przyszłość!

Zachęcamy do przyłączania się innych środowisk i instytucji do naszego obywatelskiego apelu!

 

Organizacje pracodawców z województwa pomorskiego:

Wersja o większym kontraście