wybierz językWybierz język
STRONA GŁÓWNA

Finansowanie działalności

Finansowanie działalności

Masz świetny pomysł na biznes, opracowany biznesplan i ogromną motywację, aby wreszcie założyć własną firmę, ale brakuje Ci funduszy? Podpowiadamy, gdzie szukać pieniędzy na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej.

W początkowej fazie działalności często korzystamy z oszczędności i pieniędzy np. pożyczonych od rodziny czy przyjaciół. Jednak to często nie wystarcza, bo żaden biznes nie będzie się rozwijał, jeżeli w niego nie zainwestujemy. Gdzie zatem szukać pieniędzy na rozwój firmy?

Najpowszechniejszą formą uzyskania gotówki jest kredyt dla przedsiębiorców. W sytuacji gdy potrzebujesz sfinansować zakup maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego czy samochodu dostawczego, warto skorzystać z leasingu lub factoringu. Innymi możliwościami są różnego rodzaju pożyczki, poręczenia i gwarancje dla przedsiębiorców. Jeśli myślisz o dalszym rozwoju Twojej firmy, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, promocji zagranicznej, powinieneś wiedzieć, że środki na ten cel możesz uzyskać w ramach funduszy UE (Programów Operacyjnych i Programów Regionalnych).

Niestety z większością form finansowania zewnętrznego związane są koszty. Zaciągnięcie kredytu w banku, czy skorzystanie z pożyczki, to koszty odsetek i prowizji; za wsparcie gotówką przez inwestora zewnętrznego, będziesz musiał podzielić się z nim częścią udziałów w twojej firmie. Dlatego najbardziej poszukiwanym sposobem na finansowanie własnej firmy są bezzwrotne dotacje, np. oferowane przez Gdański Urząd Pracy.

Dobrym źródłem informacji na temat preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców jest Portal Funduszy Europejskich, gdzie znajduje się m.in. wyszukiwarka dotacji unijnych, która pozwoli zorientować się w możliwościach pozyskania środków dla realizacji projektów. Wystarczy zaznaczyć gdzie będzie realizowane przedsięwzięcie, określić jego cele i wskazać zakres tematyczny projektu, a w efekcie dowiesz się gdzie udać się po wsparcie.

Ponadto jak i skąd zdobyć „Pieniądze na start i rozwój” firmy, przeczytasz również w czwartym rozdziale Przewodnika PARP.

 

Wersja o większym kontraście